اطلاعات محصول

اتوکلاو:

اتوکلاو دستگاهی است که جهت استریل کردن وسایل و مواد آزمایشگاهی به کار گرفته می شود. استریل کردن به فرآیندی گفته می شود که در آن میکروارگانیسم ها و عوامل انتقال دهنده از بین می روند.میکرو ارگانیسم هایی از جمله قارچ، باکتری، هاگ و ویروس از سطح اجسام پاکسازی می شود.

اجزای اصلی اتوکلاوها

۱-چمبر:

محلی است که وسایل را در داخل آن قرار می­ دهند و عمل استریل سازی در آن صورت می گیرد.

۲-شیر برقی:

بسته به نوع اتوکلاو تعداد آن‌ها متفاوت است و عمل باز و بسته کردن مجاری و منافذ مختلف دستگاه را در طول مراحل مختلف یک سیکل بر عهده دارند.

۳-مولد بخار:

در برخی از انواع اتوکلاو ها مولد بخار وجود دارد که آب را به بخار تبدیل کرده و به چمبر تزریق می­ کند.

۴-المنت:

در برخی از اتوکلاوها، المنت دور چمبر پیچیده و با ایجاد حرارت باعث تبدیل آب به بخار می­ شود.

۵-مخزن آب:

این مخرن جهت ذخیره آب لازم برای استریل کردن مواد داخل دستگاه اتوکلاو است.

۶-کندانسور:

به صورت یک میله فلزی و مارپیچ است که بخارات با عبور از آن به مایع تبدیل می‌شوند و به داخل مخزن آب مصرفی می­ ریزند.

۷-سنسور دما:

یک ابزار مکانیکی است که میزان فشار بخار را در محفظه استریلیزاسیون و در محفظه بیرونی نشان می­ دهد و مقادیر را جهت کنترل به برد دستگاه ارسال می­ کند.

۸-برد الکتریکی:

کلیه عملیات پردازش و کنترل دستگاه و صدور فرمان‌ها به شیرهای برقی در این قسمت انجام می­ شود.

۹-پمپ آب:

آب مقطر را از مخزن به چمبر یا مولد بخار پمپ می ­کند.

۱۰-شیر اطمینان:

برای ایمنی بیشتر سیستم، شیر اطمینان در آن تعبیه شده تا در صورتی که فشار از حد آستانه بالاتر رود، وارد عمل شده و باعث تخلیه بخارها شود.

۱۱-ترموستات ایمنی:

برای ایمنی الکتریکی بیشتر سیستم از ترموستات جهت قطع برق کلی سیستم استفاده می­ شود.

۱۲-پمپ وکیوم:

در برخی از اتوکلاوها ی موجود، پمپ وکیوم وجود دارد که عمل وکیوم و مکش را انجام داده و باعث ایجاد فشار منفی در چمبر می شود.

۱۳-نگهدارنده سینی:

در داخل چمبر  سینی قرار داده می­ شوند و ابزار استریل را روی آن می­ چینند.

۱۴-فن:

در برخی دستگاه­ ها جهت خنک کردن سیستم داخلی از فن استفاده می­ شود.

۱۵-درب اتوکلاو:

درب دستگاه محفظه استریلیزاسیون را از محیط خارجی جدا می­ کند و مجهز به ابزاری است که در زمان بالا رفتن فشار داخل محفظه از باز شدن درب دستگاه جلوگیری کند.

 

اتوکلاو چیست؟

به عنوان ضد عفونی کننده بخار نیز شناخته می شوند و معمولا برای مراقبت های بهداشتی و صنعتی استفاده می شوند.

اتوکلاو دستگاهی است که از بخار تحت فشار برای از بین بردن باکتری های مضر،ویروس ها و قارچ ها و هاگ ها روی اجسامی که داخل یک مخزن تحت فشار قرار می گیرند استفاده می کند . اقلام به مدت زمان معینی در دمای مناسب استریلیزاسیون گرم می شوند.

رطوبت موجود در بخار به طور موثر گرما را به اجسام منتقل می کند تا ساختار پروتئینی باکتری ها و اسپورها را از بین ببرد.در مراقبت های بهداشتی ، اصطلاح اتوکلاو معمولاً به عنوان نامی برای توصیف یک ضدعفونی کننده بخار استفاده می شود.

ای ان اس آی /ای ای ام آی ۴استانداردها و دستورالعمل هایی را برای پردازش دستگاه های پزشکی ارائه می دهد به اتوکلاو ها برای مراقبت های بهداشتی به طور خاص به عنوان ضد عفونی کننده بخار اشاره می کند.

چه کسی  این دستگاه را اختراع کرد؟

هاضم بخار یک نمونه اولیه از اتوکلاو است که قبلا به عنوان اجاق گاز فشار شناخته شده است.توسط فیزیکدان فرانسوی متولد دنی پاین در شال ۱۶۷۹ اختراع شد.این بود تا ۱۸۷۹ که میکروبیولوژیست فرانسوی چالز چمبرلند ایجاد یک نسخه جدید به نام نمی اتوکلاو برای کاربرد های پزشکی استفاده می شود.

علم ضد عفونی و عقیم سازی در سال ۱۸۸۱ با تحقیق روبرت کخ در مورد ضد عفونی کننده بخار و هوای گرم آغاز شد.

سرانجام در سال ۱۹۳۳ فناوری اتوکلاو مدرن با اولین دستگاه ضد افونی کننده بخار تحت فشار معرفی شد که عملکرد را با اندازه گیری دما در خط تخلیه محفظه (تله ترموستاتیک)کنترل می کرد .قبل از این تاریخ فشار تنها نشانه کنترل بدون هیچگونه ابزاری برای تایید دما یا حذف بود

با گذشت زمان ،فناوری جدید اتوکلاو از جمله چرخه های قبل از خلاء در سال ۱۹۵۸ و پالس فشار شست و شو با بخار در سال ۱۹۸۷ ایجاد شد که به دانش اجازه می دهد تا به اتوکلاو ها یا دستگاههای ضد عفونی کننده بخار که امروزه در بیمارستان ها استفاده می شود تکانل یابد.

این دستگاه چگونه کار می کند؟

اتوکلاوها معمولاً در محیط های مراقبت های بهداشتی برای عقیم سازی دستگاه های پزشکی استفاده می شوند.اقلام مورد استریل در داخل یک مخزن تحت فشار قرار می گیرند.

سه عامل برای اطمینان از عقیم سازی موفق بخار در اتوکلاو بسیار مهم است: زمان ، دما و کیفیت بخار

برای برآوردن این الزامات ، سه مرحله از فرآیند اتوکلاو وجود دارد

۱-مرحله تهویه :هوا مانع عقیم سازی می شود و باید در مرحله اول چرخه عقیم سازی که به نام تهویه مطبوع شناخته می شود. از محفظه خارج شود. در دستگاههای استریل کننده بخار از نوع حذف هوا پویا ، می توان هوا را با استفاده از سیستم خلا از محفظه خارج کرد. همچنین می توان آن را بدون سیستم خلا با استفاده از یک سری فلاش های بخار و پالس های فشار حذف کرد.

۲-مرحله قرار گرفتن :پس از خارج شدن هوا،دستگاه ضدعفونی کننده بسته می شود و بخار به طور مداوم به داخل محفظه وارد می شود.و به سرعت فشار و دمای داخل را به میزان از پیش تعیین شده افزایش می دهد.

۳-مرحله اگزوز: در مرحله آخر چرخه،اگزوز،تخلیه دستگاه ضدعفونی کننده باز می شود و بخار خارج می شود. ظرف را تحت فشار قرار می دهد و اجازه می دهد تا اقلام موجود در بار خشک شوند.

بخار با کیفیت برای یک فرآیند موفق عقیم سازی اتوکلاو حیاتی است.

نسبت  ۹۷ دصد بخار و ۳ درصد رطوبت برای بخار مورد استفاده در اتوکلاور برای کارآمدترین انتقال حرارت توصیه می شود. هنگامی که میزان رطوبت بخار کمتر از ۳ باشد ، بخار فوق گرم (یا خشک) توصیف می شود.

بخار فوق داغ برای انتقال حرارت کارآمد بسیار خشک است و برای عقیم سازی بخار بی اثر است

محدوده دمای اتوکلاو چقدر است؟

برای استریل کردن با اتوکلاو، محدوده دمایی باید رعایت شود.

بازه زمانی چرخه چیست؟

زمان لازم برای عقیم سازی دستگاه است و کل زمان چرخه را شامل نمی شود.برای عقیم سازی بخار مناسب یک رابطه زمانی و دما وجود دارد.در همه روشهای عقیم سازی برای ایجاد چیزی که به عنوان مرحله کل تماس شناخته می شود،استفاده می شود.

زمان هر سیکل استریلیزاسیون بخار،با توجه به اندازه،شکل،وزن،چگالی و ترکیب مواد و سایر عوامل متفاوت است.

 اندازه و بزرگی این دستگاه چقدر است؟

اندازه دستگاه ضدعفونی کننده بر اساس ظرفیت مورد نیاز برای منطقه مورد استفاده در اتوکلاو متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال،در مطب دندانپزشکی،اتوکلاو به سادگی روی میز پیشخوان قرار می گیرد.

یک دستگاه ضد عفونی کننده فوری معمولاً در نزدیکی یک اتاق عمل مورد نیاز است و ممکن است فقط ۱-۳ سینی ابزار را در یک زمان پردازش کند.

با این حال اکثر مراکز درمانی در بخش پردازش استریل دارای دستگاه های اتوکلاو بزرگ هستند.که با توجه به اندازه می توانند ۱۵-۲۰ ابزار در هر چرخه یا حتی ۶۲۵ پوند ابزار را در هر دوره ضد عفونی کنند.

اتوکلاو های اندازه صنعتی برای فرآیندهای تولید می توانند بسیار بزرگ باشند، برخی از آنها با اندازه یک نیمه کامیون یا هواپیما قابل مقایسه است.

دستگاهها باید با فرایند اتوکلاو سازگار باشند.اقلام قابل اتوکلاو باید با شرایط گرمایی و رطوبت بالا سازگار بوده و طبق دستورالعمل کتبی سازنده برای استفاده پردازش شوند، وسایل پزشکی که با بافتهای استریل بدن یا مایعات تماس دارند اقلام مهم محسوب می شوند.

و شامل وسایل جراحی،وسایل پزشکی و پارچه و ملحفه های جراحی باشد.

این موارد هنگام استفاده باید استریل باشند زیرا هرگونه آلودگی میکروبی می تواند منجر به انتقال عفونت شود.

بخار اغلب عامل ضدعفونی کننده برای عقیم سازی اقلام پایدار در برابر حرارت و رطوبت است زیرا برای میکروارگانیسم ها قابل اعتماد،سازگار و کشنده است در حالی که برای کارکنانی که اتوکلاو را کار می کنند ایمن است.

قیمت اتوکلاو چقدر است؟

هزینه های اتوکلاو به دلیل کاربردها و کاربردهای مختلف این فناوری می تواند بسیار متفاوت باشد.

اتوکلاو های صنعتی و دارویی برای استفاده خاصی سفارشی و تولید می شوند و بنابراین هزینه ها در مقایسه با اتوکلاو هایی که در بیمارستان یا مطب دندانپزشکی پیدا می کنید متفاوت است.

در برنامه  های مراقبت های بهداشتی ،هزینه های اتوکلاو می توانند بر اساس ظرفیت و روش نصب متغیر باشند.

با توجه به سازنده اتوکلاو،هزینه های عملیاتی،هزینه مصرف و نگهداری می تواند در طول زمان متفاوت باشد.باید برای مقایسه کل هزینه مالکیت شما در طول زمان ارزیابی شود.

اتوکلاو های صنعتی در مقابل اتوکلاو های پزشکی

این دستگاه ممکن است در انواع کاربردهای صنعتی و پزشکی مورد استفاده قرار گیرند.

اتوکلاو های صنعتی در محیط های تولید برای پردازش قطعات و مواد با استفاده از بخار گرم و فشار استفاده می شوند.

به عنوان مثال،در ساخت چوب های تحت فشار و لاستیک های تخصصی مورد استفاده در لاستیک ماشین شما استفاده می شود. اتوکلاو ها همچنین در تحقیقات علمی و صنایع دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.فراتر از دستگاههای ضدعفونی کننده که در تحقیقات آزمایشگاهی استفاده می شود.

اکثر اتوکلاو ها مجهز به یک چرخه مایع برای عقیم سازی مایعات مورد استفاده در محیطهای آزمایشگاهی هستند.

ضدعفونی کننده های بخار پزشکی در محیط های مراقبت های بهداشتی برای عقیم سازی وسایل مقاوم در برابر رطوبت و حرارت استفاده می شود.

اتو کلاو در ضد عفونی ابزار جراحی،دستگاه های پزشکی و پارچه و ملحفه جراحی استفاده می شوند.

در ایالات متحده،ضدعفونی کننده های بخار در مراقبت های بهداشتی مورد  استفاده قرار می گیرد.برای استفاده توسط سازمان غذا و دارو برای استفاده مورد نظر سازنده استریلیزر مورد استفاده قرار گیرند.

جهت خرید و تعمیر پمپ وکیوم دستگاه اتوکلاو با ما تماس بگیرید.