اطلاعات محصول

وکیوم چمبر:

برای تولید برخی از محصولات در صنعت مانند محصولات نانو تکنولوژی نیازمند محیط عاری از اکسیژن هستیم .چرا که وجود اکسیژن و یا سایر گازهای موجود در فضا مانع انجام فرآیند تولید می شود. بدین منظور از دستگاه وکیوم چمبر استفاده می شود.

با توجه به نوع فرآیند، حجم مواد و فشار مورد نیاز، مخزن های چمبر در ابعاد و شکل های گوناگون طراحی و تولید می شوند.

در طراحی وکیوم چمبر شکل ظاهری، تعداد اتصال ها، ورودی و خروجی مخزن به نوع استفاده و فشار بستگی دارد.

تولیدکنندگان در طیف وسیعی از صنایع اغلب از محفظه های خلاء در مراحل مختلف توسعه محصول و فرآیند های تولید خود استفاده می کنند.

اندازه یک محفظه خلاء معمولا بر اساس کاربرد است و می تواند بسیار متفاوت باشد .از اتاقک های کوچک که برای آزمایش اجزاء و اجسام مینیاتوری استفاده می شود .تا اتاقک های بزرگتر که میتواند اجسام با ماهیت بزرگتر را در بر بگیرند.

درک روش های مختلف استفاده از محفظه های خلاء در تولید می تواند به شرکت ها کمک کند. تا از محفظه های خلاء در فرآیند های خود استفاده کنند یا  آنها را بهبود بخشند تا از محصول نهایی بهتر ،سازگارتر و مطمعن تر اطمینان حاصل شود .

محفظه خلاء یا وکیوم چمبر چگونه کار می کند؟

محفظه های خلاء با حذف هوا و گاز ها از یک ظرف یا محفظه از طریق پمپ خلاء کار می کنند .و خلاء ایجاد می کنند که به عنوان فضایی عاری از ماده تعریف می شود.توجه به این نکته ضروری است که ایجاد خلاء یک فرآیند مکنده نیست .یک مولکول تنها زمانی از محفظه خالی می شود که از طریق برخورد های تصادفی وارد پمپ شود .این یک اشتباه رایج است .که فکر می کنید یک پمپ خلاء گاز را از محفظه می می کند .تا زمانی که یک مولکول با برخورد تصادفی رانده نشود ،وارد مکانیزم پمپاژ نمی شود .نمی توان آن را از محفظه خارج کرد .

فشار را می توان با محدود کردن خروج گاز از محفظه یا اندازه گیری گاز به داخل محفظه در زمان پمپاژ کنترل کرد .

همه محفظه های خلاء در معرض مقدار کمی نشت جوی هستند.میزان نشتی را به عنوان نرخ نشت شناخته می شود.

به منظور حفظ فشار مطلوب به داخل محفظه ممکن است پمپاژ را تا حدی ادامه دهید که میزان نشت جبران شود.

فقط چند ماده را می توان برا ساخت محفظه خلائ استفاده کرد،زیرا ویژگی های خاص مانند ضخامت ،مقاومت و نفوذ پذیری ،مقاومت و سایر موارد مورد نیاز است .

متداول ترین مواد با چگالی بالا که برای ساخت محفظه های خلاء استفاده می شود عبارتند از برنج ، شیشه ، اکریلیک ، فولاد سخت ، فولاد ضد زنگ ، فولاد ملایم و آلومینیوم

طراحی محفظه خلاء یا وکیوم چمبر

 

طراحی محفظه خلا توسط صنعت و کاربردی که از آن استفاده می شود تعیین می شود.

به عنوان مثال ، محفظه ای که برای آزمایش محیطی یا مواد استفاده می شود ممکن است کاملاً متفاوت از محفظه ای باشد که در تولید در مقیاس بزرگ استفاده می شود.

متغیرهای زیادی وجود دارد که می توان برای دسترسی ، مشاهده ، ابزار دقیق و کنترل دما در نظر گرفت.

برخی از گزینه های طراحی اجزا محفظه خلاء یا عبارتند از:

 

  • محفظه و مواد آب بندی
  • دسترسی به درگاه ها ، درها یا دریچه ها
  • پورت های پمپاژ
  • پورت های تزریق گاز یا مایع
  • دسترسی از طریق اتوماسیون یا سایر محفظه های خلاء
  • گرمایش یا سرمایش
  • مشاهده بنادر یا روشنایی
  • بنادر برای اندازه گیری یا ابزار دقیق

علاوه بر گزینه های استاندارد انتقال و ابزار دقیق ، سفارشی سازی محفظه سطح دیگری از پیکربندی طراحی را قادر می سازد تا حتی باطنی ترین برنامه ها را نیز در خود جای دهد.

به عنوان مثال ، محفظه های دو جداره و آب سرد را می توان برای گردش یکنواخت در سراسر محفظه برای یکنواختی عالی دمای داخلی تعیین کرد.

موارد استفاده از محفظه خلاء

 

محفظه های خلاء ، هنگامی که با انواع لوازم جانبی اختیاری ترکیب می شوند ، می توانند برای طیف وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار گیرند که در آنها شرایط جوی یا محیطی خاصی باید ایجاد شود.

برخی از رایج ترین موارد استفاده  وکیوم چمبر عبارتند از:

تصفیه مواد با پلاسما :در محفظه خلاء باعث فعال شدن ،تمیز کردن ،حکاکی و رسوب بخشی از فرآیند های تولید می شود .با اعمال تصفیه پلاسما در محفظه خلاء ،تولید کنندگان می توانند مواد را بطور مساوی تصفیه کنند.

خروج گاز یا خشک کردن مواد :کاهش فشار در محفظه خلاء بر فشار بخار مایعات تاثیر می گذارد و آنها را از مایع به گاز تبدیل می کند ،این تغییر فاز در مواد باعث می شود که مایع از مواد خارج شود.

اغلب در خشک کردن محصولات غذایی یا حذف رطوبت از اقلام آسیب دیده از آب استفاده می شود.

شبیه سازی ارتفاع بالا:با افزایش ارتفاع فشار هوا کاهش می یابد با کنترل دقیق مقدار هوا در یک محفظه خلاء ، می توان شرایطی در ارتفاعات خاص ایجاد کرد که امکان شبیه سازی ارتفاع بالا برای آزمایش محصولات و مواد مورد استفاده در صنایع هوافضا یا هوانوردی را فراهم می آورد.

قطعات کامپوزیتی یا ریخته گری : از محفظه های خلاء برای اطمینان از اختلاط یکنواخت مواد و چسب ، چسب و اپوکسی برای از بین بردن حباب هوا در مواد سخت سخت استفاده می کنند.

تحقیقات لیزری : باعث ایجاد خلا در محفظه های پرتو می شود تا ذراتی را که ممکن است مسیر پرتو لیزر را مختل کنند حذف کند.

ذخیره سازی خلاء: مواد حساس به رطوبت یا سایر شرایط جوی را می توان در خلا ذخیره کرد تا از آسیب جلوگیری شود.

از بین بردن بوی ناخواسته از یک ماده: بوها بوسیله بخار یا گازهای ساطع شده از یک ماده ایجاد می شوند.وارد کردن مواد در یک سیستم خلاء فشار کم ، انتشار گاز یا بخار را تسریع می کند ، مایع یا منبع بو کمی باقی می ماند .

مزایای اسنفاده از یا وکیوم چمبر

استفاده از محفظه خلاء یا وکیوم چمبر برای افزایش ، تسریع یا اصلاح یک عمل یا واکنش اغلب برای بهبود یک فرایند یا روش استفاده می شود.تولید کنندگان و تیم های تحقیقاتی با بینش در مورد قابلیت ها و ویژگی های یک ماده که می تواند با استفاده از خلاء بهبود یابد می تواند مزیت های رقابتی قابل توجهی در بازارهای مربوطه بدست آورند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر،مشاوره و خرید محفظه خلاء یا وکیوم چمبر های پییش ساخته پمپ وکیوم زاگرس با ما تماس بگیرید .

تهران یزرگراه آیت الله سعیدی ،شهرک صنعتی چهاردانگه

تلفن:۰۲۱۵۵۲۵۵۲۱۵۳

اصفهان،بزرگراه شهید خرازی ،بلوار آتشگاه ،خیابان شهید نبوی منش

تلفن:۰۳۱۳۷۶۶۰۳۵۰