قیمت خرید وکیوم پمپ

وکیوم پمپ یا پمپ خلا چیست؟انواع و کاربرد آن کدام است؟

وکیوم پمپ یکی از تجهیزاتی است،که برای ایجاد خلاء در ظرف بسته استفاده می شود.اولین پمپ در آزمایشگاه استفاده شد.انواع مختلفی از پمپ ها با ویژگی ها و قیمت خرید مختلف مرتبط با این فناوری در دسترس هستند. تحقیقات جدید در زمینه علم و فناوری، پمپ ها و انتقال مولکولی و غیره رویه را در کاربردهای صنعتی خاص از جمله خودرو ، سیستم های فاضلاب، فرآیندهای دارویی و صنعتی و غیره مخدوش کرده است.

وکیوم پمپ چیست؟

پمپ خلاء نوعی سیستم است که برای کاهش فشار مایع در مقایسه با فشار محدود استفاده می شود. که از طریق یک سیستم خلاء به دست می آید که اغلب برای از بین بردن هوای اضافی و عناصر آن استفاده می شود.

 واکنش دهنده های اضافی در غیر این صورت محصولات جانبی غیر ضروری. کاهش نقطه جوش و غیره.در چندین صنعت توسعه یافته،اضطراب فراتر از درجه مهاجرت مورد نیاز است.این پمپ ها به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند و با توجه به نیازهای مختلف خلاء و جابجایی در فرآیندهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

راندمان پمپ خلاء عمدتاً به پارامترهای مختلفی مانند سرعت و توان پمپاژ بستگی دارد.عامل بعد برای هر دو این است که اینها متفاوت هستند.برخی از شرکت ها حتی ظرفیت پمپ را بر حسب ظرفیت مکش و قابلیت تولید خلاء بر حسب جیوه محاسبه می کنند.

وکیوم پمپ چگونه کار می کند؟

عملکرد پمپ خلاء به این صورت است که هوای سیستم بسته را از طریق مکش حذف می کند .تا به تدریج از چگالی هوا در فضای محدود کاسته شود تا خلاء ایجاد شود.هوا را در یک سیستم بسته حذف می کند زیرا انرژی تلاش مکانیکی یک محور گردان به نیروی پنوماتیک تبدیل می شود.

سطح نیروی داخلی در یک حجم حفظ شده کمتر از محیط بیرونی می شود.مقدار انرژی تولید شده عمدتاً به حجم گاز بستگی دارد.در غیر این صورت هوا حذف شده و عدم تشابه فشار تولید شده بین اتمسفر داخلی و خارجی

انواع پمپ وکیوم

پمپ های خلاء مختلفی در دسترس هستند.و کار مشترک این پمپ ها چیزی جز حذف هوا، بخار یا گازها از یک دستگاه بسته نیست.به طور کلی، اینها به سه نوع طبقه بندی می شوند که در زیر به تفصیل مورد بحث قرار می گیرند.

۱). پمپ جابجایی مثبت

این نوع پمپ های خلاء با مکانیزمی کار می کنند که به طور مداوم یک حفره را منبسط می کند تا گازها از یک محفظه خارجی جریان پیدا کنند.

سپس حفره باز می شود و همچنین گازها به اتمسفر تخلیه می شوند. این پمپ ها در ایجاد خلاء کم بسیار مفید هستند.

۲). پمپ انتقال مومنتوم

این نوع پمپ ها به پمپ های مولکولی معروف هستند و قبل از باز شدن با سیالات پرسرعت برای جابجایی ذرات گاز به خارج از محفظه کار میکنند.

این پمپ ها عمدتاً برای دستیابی به خلاء بالا استفاده می شوند و اغلب در ارتباط با پمپ های جابجایی مختلف کار می کنند.

۳). پمپ احیا کننده

این پمپ از عملکرد گردابی سیال استفاده می کند و ساخت آن عمدتاً به تئوری هیبریدی گریز از مرکز و توربو پمپ بستگی دارد.

به طور کلی، شامل مجموعه دندانه های عمود بر روی روتور است که ذرات هوا را در شیارهای خالی ثابت مانند پمپ گریز از مرکز چند مرحله ای جریان می دهند.

این نوع پمپ از مصرف انرژی بسیار زیاد مانند ۱ کیلو وات در مقایسه با پمپ مولکولی توربو مانند <100 وات در فشار کم برخوردار است زیرا بیشترین توان برای معکوس کردن نیروی جوی استفاده می شود.

این مقدار را می توان با یک پمپ کوچک تقریباً ۱۰ برابر کاهش داد.

۴). پمپ گیر افتادن

این نوع پمپ یک پمپ سرمایی است.از دمای سرد برای فشرده کردن گازها به حالت سخت استفاده می کند.

یک پمپ شیمیایی با گازها برای تولید پسماند سخت پاسخ می دهد،در غیر این صورت،یک پمپ یونی از میدان های الکتریکی سخت برای فشار دادن یون ها و همچنین یونیزه کردن گازها به یک بستر سخت استفاده می کند.

 یک کرایومدول از انجماد پمپاژ استفاده می کند.

این نوع پمپ ها پمپ های جذبی، تصعید تیتانیوم و غیر تبخیری هستند.

مزایای پمپ خلاء

از مزایای پمپ های وکیوم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این پمپ ها برای مکش ایمن و جابجایی زباله های کمپ معدن استفاده می شوند.

اینها دارای جلوگیری از نشت و همچنین کنترل ظرفیت بو برای حمل آسان و ایمن مواد جامد زیستی هستند.

هدف اصلی این پمپ ها جابجایی ایمن مواد خطرناک برای نجات محیط زیست از ضایعات سمی است.

آنها ضایعات را به سرعت و از زهکشی های مسدود شده حذف می کنند،تا بتوان در زمان صرفه جویی کرد.و همچنین کار را زودتر انجام داد.

اینها در جت های برقی، مخازن سرنشین و درهای عقب استفاده می شوند که برای استفاده در طیف وسیعی از کاربردها ایده آل هستند.

معایب پمپ وکیوم

از معایب پمپ وکیوم می توان به موارد زیر اشاره کرد:


این پمپ ها ممکن است توسط راب های مایع آسیب ببینند.

سیال داخل پمپ و گاز فرآیند باید مناسب باشد تا از آلودگی جلوگیری شود.

فشار مکش پمپ را می توان با بخار سیال درون پمپ محدود کرد.

با توجه به فشار بخار مایع درزگیر، خلاء قابل حصول را می توان در دمای عملیاتی محدود کرد.

کاربردهای پمپ خلاء

از کاربردهای پمپ خلاء می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-این پمپ ها در چندین فرآیند صنعتی و علمی استفاده می شوند.که شامل قالب گیری پلاستیک پیچیده، لوله های خلاء، ساخت لامپ هایCRT الکتریکی، پردازش نیمه هادی، اچ خشک، به ویژه کاشت یونی، و رسوب ALD، PVD، CVD، و PECVD در فوتولیتوگرافی و غیره می باشد.

۲-خلاء برای پشتیبانی از دستگاه های مکانیکی استفاده می شود.به عنوان مثال، این پمپ را می توان بر روی موتور در وسایل نقلیه موتوری هیبریدی و دیزلی ترتیب داد.

۳-این پمپ ممکن است برای تامین انرژی اجزای یک وسیله نقلیه موتوری مانند ترمزهای هیدرولیک، دمپرها، درایور گاز و قفل درها و غیره استفاده شود.

۴-این پمپ ها در هواپیما استفاده می شوند و منبع خلاء اغلب برای کنترل ژیروسکوپ ها در ابزارهای مختلف هواپیما استفاده می شود.

کل تلفات ابزار دقیق در خرابی الکتریکی را می توان با پانل ابزاری که با ابزار خاصی طراحی شده اند.و سایر ابزارهایی که توسط منبع خلاء وصل می شوند،متوقف کرد.این همه در مورد پمپ وکیوم و انواع آن است.

۵-کاربردهای این پمپ ها عمدتاً شامل کاربردهای علمی، پزشکی و صنعتی مانند خمیر، سیمان، کاغذ، نیروگاه، آسیاب قند، مواد شیمیایی، تصفیه خانه ها، داروسازی و … می باشد

برای اطلاع از قیمت و خرید و تعمیر انواع وکیوم پمپ با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید